Jak wznosić toast? Kiedy i czym to robić?

Jak wznosić toast? Aleksandra Pakuła

Zostałam ostatnio poproszona o wzniesienie toastu. W chwili, kiedy się to wydarzyło, byłam ostatnią osobą, która toast wznosić powinna. Po raz kolejny wtedy uświadomiłam sobie wtedy, że nigdy nie powinnam liczyć na to, że ktoś poza mną przejmuje się takimi szczegółami i zadba o to, by toasty wznoszono zgodnie z zasadami. Miałam wrażenie, że tylko ja zdaję sobie sprawę z faktu, że jestem nieodpowiednią osobą na nieodpowiednim miejscu i naprawdę fatalnie się wtedy czułam. Choć wiedziałam, jak wznosić toast prawidłowo, zrobiłam to źle, bo nawet przez jedną sekundę się do tego nie przygotowywałam.

Wznoszenie toastów nie jest najprostszą sztuką. Toast nie jest jedynie podniesieniem kieliszka z okrzykiem Zdrowie! – toast, a w szczególności pierwszy toast, jest jednym z najważniejszych punktów każdej uroczystości. Wiedza, jak wznosić toast prawidłowo jest niezbędna tak każdej damie, jak i każdemu gentlemanowi, więc postu na ten temat na moim blogu zabraknąć nie mogło.

Jak wznosić toast – zasada 3B

Brytyjczycy mają swój sposób na wznoszenie toastów. Cały proces podzielili na trzy części: zacznij, bądź zwięzły, usiądź.

Begin – rozpoczęcie wznoszenia toastu jest jego najtrudniejszą częścią. Nie zaczyna się, jak wielu sądzi, zdaniem Chciałbym wznieść toast za… Toast to zgodnie z definicją zamieszoną w Słowniku języka polskiego krótka przemowa wygłoszona w czasie przyjęcia dla uczczenia kogoś lub czegoś, po której następuje wypicie kieliszka alkoholu. Początek musi być więc rozpoczęciem, a nie zakończeniem historii. Należy się skupić na tym kogo lub co i z jakiego powodu uczcić chcemy.

Be brief – zgodnie z zasadami toast nie powinien trać dłużej niż 90 sekund. Opowiedz więc krótką, ale serdeczną i interesującą historię nawiązującą do głównego bohatera wydarzenia. Kończąc wypowiedz słowa podobne do Chciałbym wznieść toast za… i dopiero wtedy unieś kieliszek, dając innym sygnał do zrobienia tego samego.

Be seated – zrobione? Usiądź. Już po wszystkim.

>>Przeczytaj też<< Jak serwować dania?

Kiedy wznieść toast?

Toast podczas przyjęcia może zostać wzniesiony kilkukrotnie. W świecie polityki i mediów pierwszy toast wznosi się na samym początku przyjęcia, gdy na sali są jeszcze kamery. We wszystkich innych przypadkach pierwszy toast wznosi się w czasie przerwy między daniem głównym a deserem.

Na kolejne toasty odpowiedni moment jest właściwie podczas całego przyjęcia. Zasadą jest, że toastów nie wznosi się w czasie, gdy goście jedzą. Ostatni toast wznosi gospodarz dając sygnał, że przyjęcie dobiegło końca. Ostatni toast jest doskonałą okazją do podziękowania gościom za przybycie i wspólną zabawę.

Kto wznosi toast?

Toast podczas przyjęcia może wznieść każdy, ale pierwszy toast zawsze wznosi gospodarz. Gospodarz wznosząc pierwszy toast może podziękować gościom za przybycie. Jeśli na przyjęciu jest gość honorowy, pierwszy toast powinien zostać wzniesiony na jego cześć. Drugi toast powinien wówczas wnieść gość honorowy, odpowiadając tym samym na ten wzniesiony przez gospodarza.

Podczas uroczystości takich jak wesele rolę gospodarza sprawuje ojciec panny młodej – to do jego obowiązków należy wzniesienie pierwszego toastu za młodą parę. Kolejne toasty wznoszą pozostali goście zgodnie z kolejnością ważności i wieku.

>>Przeczytaj też<< 10 największych błędów męskiej elegancji

Czym wznosi się toast?

Toast wznosi się wyłącznie szampanem (ewentualnie winem musującym) lub czerwonym winem. Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u toastów nie wznosi się wódką, co w naszej kulturze niekoniecznie się przyjęło. Toastów nie powinno wznosić się wodą lub innym bezalkoholowym napojem, jednak osoby nie pijące alkoholu mają do tego prawo.

Warto pamiętać, że nie pije się swojego zdrowia. Jeśli toast wznoszony jest na naszą cześć, my jedynie podnosimy kieliszek – czas na jego opróżnienie będzie w dalszej części przyjęcia.

Do wniesienia toastu należy się odpowiednio przygotować. Warto przemyśleć co i w jaki sposób chcemy powiedzieć. Wnoszenie toastu nie powinno być okazją do prezentacji oratorskich zdolności, lecz sposobem na docenienie osoby, którą w ten sposób chcemy uhonorować. Dobrym pomysłem jest opowiedzenie anegdoty lub wspomnienie historii, która przywoła pozytywne wspomnienia. Toast ma wywoływać uśmiech – nie powinien nudzić i wpędzać w zakłopotanie.

Jeśli byliście świadkami jakiegoś wyjątkowego toastu, napiszcie o tym w komentarzu – chętnie przeczytam opowieści o mistrzach tej sztuki, jak i o tych, którzy swą wpadką wprawili gości w dobry nastrój. Mam nadzieję, że artykuł przypadł Wam do gustu. Zachęcam również do polubienia mojego profilu na Facebooku i obserwowania mnie na Instagramie – do zobaczenia!

 • Klaudia Kałążna

  Obserwuję na weseach głównie wznoszenie kilkunastu toastów wódeczka i to, że często gospodarz nie zdaje sobie sprawy, że powinien jako pierwszy wznieść toast. Dopóki to nikomu nie wadzi jest ok:) Świetne, konretne porady!

  • Zbyt często m.in. na weselach pojawia się jednak taka niezręczna chwila, gdy nie wiadomo, kto powinien wznieść toast i w rezultacie wychodzi mała katastrofa. Mam jednak nadzieję, że ten post nieco ułatwi moim czytelnikom życie

 • Magda M

  Świetny artykuł! Uwielbiam tego typu wpisy: czyta się lekko, zapamiętuje na długo
  Mam nadzieję, że będę pamiętać te zasady, gdy przyjdzie mi się kolejny raz zmierzyć z toastem

  Cudownego dnia!

  • Dziękuję! Ciesze się, że taka forma przypadła Ci do gustu. Mam nadzieję, że zostaniesz u mnie na dłużej

 • Karolina

  Świetny artykuł! Nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Czyli wszystkie toasty na polskich weselach są wznoszone w złym momencie. Na każdym weselu na jakim byłam toast był zaraz po dotarciu na salę weselną. Zastanawia mnie tylko dlaczego to ojciec pani młodej jest gospodarzem, a nie państwo młodzi? Czy wynika to z tego, że dawniej ciężar finansowy wesela brała rodzina kobiety wydawanej za mąż? Co w przypadku gdy ojca nie ma? Szkoda że nie znałam tych zasad wcześniej, bo sama na swoim własnym weselu źle wznosilam toast

  • Podczas wesela ojciec panny młodej pełni funkcję gospodarza, ponieważ para młoda jest najważniejsza i trzeba o nią zadbać. Pierwszy toast musi być wzniesiony na jej cześć, a ona sama nie może tego zrobić. Jeśli ojca nie ma toast może wznieść inna bliska osoba z rodziny panny młodej, np. brat, wujek, dziadek, mama.

 • I właśnie za takie wpisy lubię Twojego bloga. Zawsze można dowiedzieć się jakichś ciekawych rzeczy na temat poprawnego zachowania.
  To, że nie pijemy swojego zdrowia podczas oficjalnych toastów, to wiadome. A co w sytuacji, gdy siedzimy w restauracji, na kolacji, w gronie znajomych i ktoś wznosi nasze zdrowie (bo np. obroniliśmy się, zmieniliśmy pracę lub udało nam się osiągnąć coś pozytywnego)? Jak powinniśmy się zachować w takiej sytuacji?

  • W takiej sytuacji też nie pijemy – podnosimy kieliszek i po chwili go odstawiamy dziękując za wzniesiony toast

   • Dziękuję za wyjaśnienie. Teraz będę wiedzieć co należy robić w takiej sytuacji

Close