Jak odkładać sztućce?

Dziś Was zaskoczę. Czy wiecie, że sztućce nie służą tylko do jedzenia? Nie, nie służą tylko do jedzenia i przygotowywania jedzenia. Nie, nie służą tylko do jedzenia, przygotowywania jedzenia i wyrzucania resztek do kosza. Sztućce służą też do mówienia. I nie mam tu na myśli ćwiczenia dykcji za pomocą łyżki położonej na języku. Jeśli wiesz, jak odkładać sztućce, nie musisz nic mówić. Prawidłowo odkładając sztućce możesz poprosić o dokładkę, wyrazić aprobatę lub niezadowolenie, czy poinformować o zakończeniu posiłku. Jak? O tym, jak odkładać sztućce, by za ich pomocą mówić, opowiem Wam w dzisiejszym artykule. 


Jak odkładać sztućce?


Gotowy do jedzenia - jak odkładać sztućce - savoir-vivre

Jestem gotowa do rozpoczęcia posiłku

Takie nakrycie najczęściej już czeka na nas w restauracji. Nożowi i widelcowi najczęściej towarzyszy łyżka, jednak na niej w dzisiejszym wpisie nie będę się skupiała. Nóż położony po prawej stronie, z ostrzem skierowanym w stronę talerza i widelec ułożony po lewej stronie zębami skierowany do góry oznaczają, że gość jest gotowy na przyjęcie dania.


Przerwa w jedzeniu - jak odkładać sztućce - savoir-vivre

Przerwa w jedzeniu

Istnieje zasada, która mówi o tym, że nóż i widelec raz oderwane od stołu nigdy więcej nie powinny go dotykać. Jeśli więc przerwałaś posiłek, ale jeszcze go nie skończyłaś, nóż i widelec powinnaś położyć na talerzu – widelec na godzinie ósmej, a nóż na godzinie czwartej Dzięki takiemu ułożeniu sztućców kelner będzie wiedział, że nie powinien jeszcze zabierać talerza. Pamiętaj jednak, że zęby widelca nie powinny stykać się z ostrzem noża – takie ułożenie mówi „poproszę o dokładkę”.

>>Przeczytaj też<< Jak zachowywać się przy stole? 22 praktyczne porady


Jestem gotowa na kolejne danie - jak odkładać sztućce - savoir-vivre

Proszę o podanie kolejnego dania

Mimo, że nie zjadłaś wszystkiego, co było na talerzu, chcesz już, by podano kolejne danie? Skrzyżuj nóż z widelcem na środku talerza. Dzięki takiemu ułożeniu sztućców kelner będzie wiedział, że może zabrać nawet pełny talerz. Praktyczniejszym ułożeniem jest jednak to, które wyraża komunikat „dziękuję, skończyłam” – kelner i tak otrzyma informację, że powinien już zabrać to danie.


Było pyszne - jak odkładać sztućce - savoir-vivreByło pyszne!

Choć komplementy są zawsze mile widziane, to gdy masz pod ręką nóż i widelec, nie musisz nawet nic mówić. By podkreślić, że posiłek był pyszny, połóż sztućce poziomo na talerzu tak, by zęby widelca i ostrze noża były skierowane w prawą stronę. Takie ułożenie sztućców jest sposobem na wyrażenie uznania dla szefa kuchni.


Nie smakowało mi - jak odkładać sztućce - savoir-vivre

Nie smakowało mi

Mówienie o tym, że jedzenie nie było smaczne, nie jest w dobrym stylu. Ze względów informacyjnych wyjaśniam jednak, że ten komunikat również można przekazać za pomocą sztućców. Jak? Wystarczy wetknąć ostrze noża między zęby widelca, a rączki, za które chwytamy, ułożyć odpowiednio na godzinę piątą i siódmą.


Dziękuję, skończyłam - jak odkładać sztućce - savoir-vivre

Dziękuję, skończyłam

Problem, który większość z nas ma najczęściej, polega na tym, że nie wiemy, co zrobić ze sztućcami po jedzeniu. By zakomunikować za ich pomocą, że posiłek został skończony, wystarczy położyć je na talerzu tak, by rączki wskazywały godzinę 17:20. Dzięki takiemu ułożeniu kelner wie, że może zabrać talerz.

>>Przeczytaj też<< Jak się je hamburgera, spaghetti i sushi? Kolejne 22 zasady dotyczące zachowania przy stole


Jeśli przeczytałaś ten post od deski do deski, gratuluję – właśnie dołączyłaś do (na moje oko) jednego procenta ludzi na świecie, który wiedzą, że detale mają znaczenie. Mam nadzieję, że zdobyta tu wiedza o tym, jak odkładać sztućce, pomoże Ci odnaleźć się przy świątecznym stole. Jeśli pokażesz ten artykuł swoim bliskim, podczas Wigilii będziecie mieli więcej czasu na świąteczne rozmowy – nie będziecie marnowali go na odpowiadanie na pytanie „Skończyłaś już?” :) 

Jeśli ten post okazał się dla Ciebie interesujący, a zawarte w nim informacje praktyczne, zostaw komentarz, daj lajka na Facebook’u lub po prostu podziel się nim z bliskimi. Bez Twojej pomocy nie uda mi się uczynić tego świata mniej byle jakim. 

Close