Jak odkładać sztućce?

Dziś Was zaskoczę. Czy wiecie, że sztućce nie służą tylko do jedzenia? Nie, nie służą tylko do jedzenia i przygotowywania jedzenia. Nie, nie służą tylko do jedzenia, przygotowywania jedzenia i wyrzucania resztek do kosza. Sztućce służą też do mówienia. I nie mam tu na myśli ćwiczenia dykcji za pomocą łyżki położonej na języku. Jeśli wiesz, jak odkładać sztućce, nie musisz nic mówić. Prawidłowo odkładając sztućce możesz poinformować o przerwie w jedzeniu lub zakończeniu posiłku. Jak? O tym, jak odkładać sztućce, by za ich pomocą mówić, opowiem Wam w dzisiejszym artykule. 


Jak odkładać sztućce?


Gotowy do jedzenia - jak odkładać sztućce - savoir-vivre

Jestem gotowa do rozpoczęcia posiłku

Takie nakrycie najczęściej już czeka na nas w restauracji. Nożowi i widelcowi najczęściej towarzyszy łyżka, jednak na niej w dzisiejszym wpisie nie będę się skupiała. Nóż położony powinien być po prawej stronie, z ostrzem skierowanym w stronę talerza i widelec ułożony po lewej stronie zębami skierowany. Osoby leworęczne mogą korzystać ze sztućców odwrotnie, czyli trzymając widelec w prawej ręce, a nóż w lewej.


Przerwa w jedzeniu - jak odkładać sztućce - savoir-vivre

Przerwa w jedzeniu

Istnieje zasada, która mówi o tym, że nóż i widelec raz oderwane od stołu nigdy więcej nie powinny go dotykać. Jeśli więc przerwałaś posiłek, ale jeszcze go nie skończyłaś, nóż i widelec powinnaś położyć na talerzu – widelec na godzinie ósmej, a nóż na godzinie czwartej Dzięki takiemu ułożeniu sztućców kelner będzie wiedział, że nie powinien jeszcze zabierać talerza. 

>>Przeczytaj też<< Jak zachowywać się przy stole? 22 praktyczne porady


Dziękuję, skończyłam - jak odkładać sztućce - savoir-vivre

Dziękuję, skończyłam

Problem, który większość z nas ma najczęściej, polega na tym, że nie wiemy, co zrobić ze sztućcami po jedzeniu. By zakomunikować za ich pomocą, że posiłek został skończony, wystarczy położyć je na talerzu tak, by rączki wskazywały godzinę 17:20. Dzięki takiemu ułożeniu kelner wie, że może zabrać talerz.

>>Przeczytaj też<< Jak się je hamburgera, spaghetti i sushi? Kolejne 22 zasady dotyczące zachowania przy stole


Jeśli przeczytałaś ten post od deski do deski, gratuluję – właśnie dołączyłaś do (na moje oko) jednego procenta ludzi na świecie, który wiedzą, że detale mają znaczenie. Mam nadzieję, że zdobyta tu wiedza o tym, jak odkładać sztućce, pomoże Ci odnaleźć się przy świątecznym stole. Jeśli pokażesz ten artykuł swoim bliskim, podczas Wigilii będziecie mieli więcej czasu na świąteczne rozmowy – nie będziecie marnowali go na odpowiadanie na pytanie „Skończyłaś już?” :) 

Jeśli ten post okazał się dla Ciebie interesujący, a zawarte w nim informacje praktyczne, zostaw komentarz, daj lajka na Facebook’u lub po prostu podziel się nim z bliskimi. Bez Twojej pomocy nie uda mi się uczynić tego świata mniej byle jakim. 

Copyright © 2018. All rights reserved.
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Close