5 najczęściej popełnianych błędów w stroju biznesowym mężczyzny

Męski strój biznesowy wydaje się być całkiem prosty – wystarczy przecież garnitur, koszula, krawat, buty i po sprawie. Okazuje się jednak, że każdy z tych elementów może stanowić wyzwanie i być powodem dress codowego faux pas. Kołnierzyk może nie być odpowiedni, buty mogą mieć zły kolor, a skarpetki mogą nie zakrywać tego, co powinny. Skoro więc tyle niebezpieczeństwa w stroju biznesowym czeka na mężczyzn, postanowiłam opowiedzieć o pięciu błędach, które obserwuję najczęściej – moda bowiem nie zawsze idzie w parze z dress codem, który w biznesie ma tak duże znaczenie.

1. Koszula z kołnierzykiem typu button down w stroju profesjonalnym

Koszule z kołnierzykami button-down, czyli zapinanymi na guziczki, szybko zyskały na popularności. Panowie na tyle polubili to nowoczesne rozwiązanie, że zupełnie zapomnieli, że ma ono niski stopień formalności. Właśnie dlatego koszula z kołnierzykiem zapinanym na guziczki nie jest właściwym elementem stroju biznesowego profesjonalnego i nie nadaje się do łączenia jej z formalnym krawatem.

Koszule z kołnierzykami button-down mają jednak swój urok i spokojnie mogą być wybierane w strojach o niższym stopniu formalności. W casual friday sprawdzą się doskonale!

2. Zbyt krótkie skarpety lub ich brak!

Skarpety muszą być na tyle długie, by podczas siedzenia nie odsłaniały nagiej łydki. Panowie muszą zwrócić na to szczególną uwagę – odsłonięta łydka jest z punktu widzenia dress codu dużym błędem – świadczy o braku uważności i nieprzywiązywaniu wagi do detali, co w biznesie ma często bardzo duże znaczenie.

Zbyt krótkie skarpety to jedno, ale coraz częściej zdarza mi się widzieć, a właściwie nie widzieć ich w ogóle. Panom do pracy zdarza się bowiem wybierać buty takie jak mokasyny, które rzeczywiście skarpet nie potrzebują. Efekt? Całkowite obniżenie rangi stroju – nawet przy zachowaniu pozostałych zasad, nagie stopy czynią strój biznesowy po prostu casualowym.

3. Brązowe buty

When in town, don’t wear brown głosi stara brytyjska zasada. Brązowy kolor nie jest kolorem biznesowym, dlatego też brązowy garnitur czy brązowe buty nie są dobrym pomysłem w stroju profesjonalnym. Dlaczego? W przeszłości brązowe ubrania noszone były przez służbę i kolor ten do dzisiaj pozostał dość newralgicznym.

Jak więc buty? Najlepiej czarne – doskonale komponować będą się z granatowym garniturem!

PRZECZYTAJ TEŻ >> Jak się ubrać do filharmonii?<<

4. Czarny garnitur

No właśnie, granatowym garniturem. Garnitur w biznesie powinien być granatowy lub stalowy, nigdy czarny! Czarny garnitur to garnitur wieczorowy, czyli noszony po godzinie 18:00 i to nie w pracy podczas drugiej zmiany.

5. Prześwitujący podkoszulek

Białe koszule są bardzo eleganckie i naprawdę pięknie się prezentują, ale cały efekt może zostać zniweczony przez zakładany pod nie biały podkoszulek. Odbijające się szwy oraz prześwitująca biała koszulka wyglądają fatalnie i oceniane są dokładnie tak samo, jak prześwitujący biustonosz u kobiet. Na widoczną bieliznę w biznesie nie ma miejsca.

Co zrobić, jeśli musi się lub po prostu lubi się nosić coś pod koszulą? Warto wybrać podkoszulek w kolorze cielistym – spełni swoją funkcję i nie będzie widoczny! Rozwiązanie idealne.

Chesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do mojego najnowszego e-booka Dress code w biznesie. Zasady dobrego stroju dla kobiet i mężczyzn.

POBIERZ DARMOWY FRAGMENT

IDŹ DO SKLEPU

Close